đ«KODINHAKUILMOITUSđ« TerveisiĂ€ Ă san sijaiskodista
à sa loukutettiin syksyllÀ 2021 kahden pentunsa kanssa ja vietiin Tolkkisten kissatalolle. Pennut lÀhtivÀt sittemmin maailmalle ja arka à sa jÀi yksin. PientÀ edistystÀ alkoi tapahtua, mutta melko hitaasti.

PÀÀtimmekin, ettÀ à sa tulee luokseni sijaiskotiin ennen oman loppuelÀmÀn kodin etsintÀÀ. Ja nÀin reipastumismatka aloitettiin erÀÀnÀ erittÀin lumisena pÀivÀnÀ tammikuussa 2022. Siirtyminen koppaan tapahtui paniikkikakan saattelemana. Niin paljon pelotti ja jÀnnitti.
Muutama pÀivÀ meni eri piiloissa. Tukin ahtaimpia niistÀ, mutta paikkoja löytyi lisÀÀ. Miten pieneen tilaan kissa voikaan mahtua. Syötin vÀlillÀ jopa lusikasta ruokaa piiloon oikean ruokakipon pysyessÀ koskemattomana. Onneksi kelpasi. Laatikolla à sa kÀvi kuitenkin öisin ja siitÀ tiesin, ettÀ kyllÀ tÀmÀ tÀstÀ.
ErÀÀnÀ pÀivÀnÀ à sa sitten ilmestyikin syömÀÀn ruokakipolle. Piilottelu vÀhenikin nopeasti ja nyt reilua kuukautta myöhemmin piilopaikat ovat taakse jÀÀnyttÀ elÀmÀÀ. NykyÀÀn turvapaikka löytyy tarvittaessa sohvan tai sÀngyn alta, eikÀ kumpikaan ole ahdas. MikÀ edistys!
Olohuone tuli nopeasti tutuksi ja pÀÀtin avata oven eteisen puolelle. Ei mennyt aikaakaan, niin à sa lÀhti ujostelematta tutkimusmatkalle makuuhuoneeseen asti. SiitÀ lÀhtien ovet ovat pysyneet auki ja à sa liikkunut mielellÀÀn ympÀri asuntoa.

à sa seuraa tekemisiÀni ja on mukana monessa. Haluaa olla lÀhellÀ, mutta kuitenkin itse mÀÀrittelemÀnsÀ vÀlimatkan pÀÀssÀ. Syömme nykyÀÀn aamupalan samaan aikaan lÀhellÀ toisiamme. à sa ei lÀhde karkuun, kun kÀvelen rauhallisesti ohi ja rÀpyttelemme usein hitaasti silmiÀmme puolin ja toisin. à sa syö herkkutahnaa sormesta ja tulee huiskaleikin innoittamana melkein viereen. Kerran hÀn jopa hyppÀsi sÀnkyyn ja katsoi suoraan silmiin. YmmÀrsin nopeasti mistÀ oli kyse, eli aamupala oli myöhÀssÀ. Niin kotikissamainen tapahtuma :)
à sa on todella leikkisÀ. Rakastaa pallon perÀssÀ juoksemista ja pieni majava on lempilelu. VÀlillÀ vieritÀmme palloa edestakaisin kun parhaatkin kÀsi- ja tassupalloilijat. VielÀ en kuitenkaan pÀÀsÀÀntöisesti kelpaa kaveriksi muussa kun huiskaleikissÀ. à sa leikkii siis edelleen mielellÀÀn itsekseen. Potta-asiat sujuvat mallikkaasti ja ruoka maistuu (kunhan on hyvÀÀ). à sa on hieman nirso ruoan suhteen, mutta nirsoiluhan on tuttua kotikissojen keskuudessa, joten mielestÀni se on vain hyvÀ merkki : )
à saan ei saa koskea, enkÀ ole kuullut hÀnen kehrÀÀvÀn reilun kuukaudenkaan jÀlkeen. Minulla on kuitenkin vahva usko siihen, ettÀ ajan kanssa à sasta kuoriutuu hellÀ kehruukone. Ihmiskontakti on aiemmin selkeÀsti ollut minimaalista, eikÀ à sa tiedÀ miten ihanalta rapsuttaminen ja ihmisen lÀheisyys voi tuntua.

à sa on vielÀ myös erittÀin arka muita ihmisiÀ kohtaan. Minuun hÀn on tottunut, mutta kÀyttÀÀ tuttuja turvapaikkojaan vieraiden tullessa kylÀÀn. Suurin myönnytys on ollut ystÀvÀni 11 -vuotiaan tyttÀren lÀsnÀ ollessa. à sa oli koko vierailun ajan pöydÀn (!) alla ja nuuhkaisi jopa tytön kÀttÀ. NÀennÀisesti pieni asia, mutta kuitenkin merkittÀvÀ. Tyttö rakastaa kissoja ja à sa varmasti aisti tÀmÀn.
TyötÀ on siis vielÀ jÀjellÀ ja kÀrsivÀllisyyttÀ tarvitaan edelleen. Reilussa kuukaudessa on kuitenkin tapahtunut mieletön muutos. MitÀ ihania asioita tulevaisuus tuokaan tullessaan omassa loppuelÀmÀn kodissa!
